Pranie naše každodenné

Ako postupovať pri ekopraní?

Pranie bielizne je činnosť, ktorú k životu potrebuje každí. Teda, odhliadnuc od šťastlivcov, ako sú napríklad prírodné kmene žijúce v rovníkovej oblasti, ktoré si vystačia s pár listami zo stromov či kríkov a tým si „poriešia“ problematiku čistého oblečenia. Podaktorí, hlavne rodinky s deťúrencami, perú častejšie a iní nie až tak často, čo im úprimne závidím. U nás fičí práčka v priemere 5-krát do týždňa. Práve preto, že pranie je činnosť, ktorú vykonávame dosť často, mali by sme sa zamyslieť nad tým, aký dopad má tento proces na našu prírodu. Zamýšľali ste sa už niekedy, kde končí voda spolu s pracími prostriedkami, ktorá odchádza z práčky? Odpoveď je jednoduchá, v našich riekach a potokoch. Síce predtým ako sa táto znečistená voda dostane späť do prírody, prejde čističkou odpadových vôd (rada by som tomu verila, že sa tak deje úplne všade), stále môže aj takto vyčistená voda obsahovať chemické zložky (v určitých limitoch),  ktoré vôbec neprospievajú životu vo vodných tokoch. Ak budeme všetci používať naozaj ekologické pracie prostriedky, veľmi tým pomôžeme životu v našich nenahraditeľných riekach. Budú menej znečistené od chemických látok, ktoré sú obsiahnuté v bežných pracích prostriedkoch. Tiež je vhodné pri praní v práčke používať eko-programy/kratšie pracie cykly. Ja by som sa rada s vami podelila o skúsenosť, ako postupovať pri ekopraní. Je to pranie s ekologickými pracími prostriedkami, ktoré sú šetrné k prírode, ale dostatočne účinné. Nakoľko sama doma používam už roky na pranie značku Tierra Verde a som s ňou maximálne spokojná, tak tu budem písať práve o ich produktoch. Spoločnosť TV bola založená v roku 2008 a je československou firmou bez zahraničnej účasti. Je to spoločnosť ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou eko drogérie a kozmetiky. 

Ideme na to! Tu je 9 bodov, podľa ktorých odporúčam riadiť sa a ekopranie bude účinné a budete mať z neho aj dobrý pocit, lebo aj vy týmto prístupom zlepšujete kvalitu vody v našich riekach. 

Ekopranie POSTUP – informácie sa nachádzajú aj na stránkach TIERRA VERDE:

1. TRIEDIME

Väčšina bielizne je po bežnom nosení znečistená len potom a prachom a na vypranie postačia  jednoduché a šetrné prípravky. Bielizeň preto roztriedime nielen podľa farby a materiálu, ale aj podľa stupňa znečistenia. Ušpinenejším kúskom budeme venovať väčšiu pozornosť.

2. NAMÁČAME

Viac znečistenú bielizeň pred praním namočíme do vody a pridáme odstraňovač škvŕn PUER.  Rozpustíme 1-2 lyžice prášku v teplej vode (cca na 10 litrov), bielizeň necháme namočenú ideálne cez noc. Výrazne tým uľahčíme samotný proces prania, pretože nečistoty v bielizni vopred rozpustíme. Pri samotnom praní potom môžeme zvoliť oveľa šetrnejšie prípravky.

3. NA ŠKVRNY CIELENE , NIE PLOŠNE

Jednotlivé škvrny, na inak bežne znečistenom textile, ošetríme žlčovým mydlom. Navlhčíme textil v mieste škvrny, nanesieme mydlo a preperieme v rukách. Necháme cca 15 minút účinkovať, potom miesto dôkladne opláchneme alebo vyperieme celý odev. Ak škvrna nezmizne celá, proces opakujeme.

4. PERIEME

Bežne znečistenú bielizeň alebo bielizeň vopred namočenú či ošetrenú žlčovým mydlom stačí vyprať v šetrnom pracom prostriedku – pracom géle z mydlových orechov alebo pracom prášku na farebnú bielizeň. Nielenže takto vypraný textil nebude dráždiť pokožku a odpadová voda nebude zbytočne zaťažovať planétu, ale oblečenie aj oveľa dlhšie vydrží. Ak to materiál umožňuje, perieme aspoň na 40 ˚C. Účinné pranie v studenej vode vyžaduje oveľa viac chemických látok. Tvrdá voda obsahuje rozpustené minerály, ktoré zhoršujú výsledky prania. Ak viete, že u vás tečie tvrdá voda alebo ju odhalí testovací pásik, doplňte k praciemu prostriedku zmäkčovač vody.

5. ABY BIELA BOLA SKUTOČNE BIELA

Na svetlú bavlnenú bielizeň odporúčame prací prášok na bielu bielizeň a látkové plienky. Vďaka vylepšenej receptúre stačí len 1 lyžica na praciu dávku. Alebo k praciemu gélu či prášku na farebnú bielizeň pridajte bieliaci prášok PUER na báze kyslíka. Pridáme 1-2 lyžice do zásobníku spolu s pracím prostriedkom. Bielizeň bude potom skutočne biela, nielen opticky zjasnená.

6. PREVEĽMI DôLEŽITÉ PLÁKANIE

Do záverečného plákania použijeme prípravok na plákanie bielizne, ktorý z textilu vypláchne zvyšky pracieho prostriedku a neutralizujem pH bielizne. Odporúča sa hlavne pre ľudí, ktorí trpia alergiami a atopickým ekzémom, deti a osoby s citlivou pokožkou. K prádlu z prírodných materiálov nie je nutné pridávať aviváž – jej hlavnou úlohou je odstrániť statickú elektrinu z umelých vlákien.

7. PERIEME – A KTO VYPERIE PRÁČKU?

Práčku pravidelne čistíme od vodného kameňa, nečistôt a mastných usadenín zmesou odstraňovača vodného kameňa (kyselina citrónová)odstraňovača škvŕn PUER. Nasypeme 1 hrnček (cca 200 g) kyseliny citrónovej do bubna prázdnej práčky, pridáme 2 lyžice prášku PUER a spotrebič zapneme na prací cyklus pri teplote 60-90 °C. Necháme prejsť celý cyklus prania. Tento proces je dobré robiť vždy po 40-50 praniach. Nezabúdajme, ani na pravidelné čistenie sitka, ktoré zadržiava rôzne nečistoty počas odtoku znečistenej vody z prania. Čistá práčka zaistí lepšie výsledky pri praní a údržba pomôže predĺžiť životnosť prístroja.

8. SUŠENIE BIELIZNE

Ak je to možné, bielizeň sušíme na vzduchu, bielu ideálne na slnku.

9. VOŇAVÝ ŠATNÍK

Ak chcete dosiahnuť u svojho prádla intenzívnejšiu vôňu, riešením sú esenciálne oleje. Môžete si vašu obľúbenú vôňu pridať do prostriedku na plákanie prádla alebo ju jednoducho nakvapkať na maličký vankúšik či kúsok dreva a vložiť ho do skrine k vypratej bielizni. Ak prádlo sušíte v sušičke, tak esenciálny olej pridajte rovno do sušičky. Na kúsok starej handričky kvapnite pár kvapiek silice a vložte ju do sušičky k prádlu.

NAVOŇANÉ NEZNAMENÁ ČISTÉ

Parfumy prevoňajú textil na dlhší čas, ale sú syntetického pôvodu a obsahujú alergény. TV do svojich výrobkov zámerne používa len prírodné silice, ktoré sú prchavé a v bielizni sa dlho neudržia. Prírodné silice neprebijú skutočnú vôňu čisto vypranej bielizne a neotupujú čuch, ktorý je potom schopný vnímať aj oveľa jemnejšie vône.

Všetky produkty v tomto článku, ktoré sú označené ružovou farbou, je možné zakúpiť aj v našej Púpave a samozrejme bezobalovo, čo znamená do vlastných obalov – fľaši, vreciek, dóz, a pod.

Verím, že som vám týmto príspevkom ulahodila a nájdete v ňom odpovede na otázky ohľadom ekoprania.

Ďakujem, že ste to vydržali a dočítali ste sa až sem. 😊

Ešte predsa jeden prídavok zo stránky TV  …… O Tierra Verde. Myslím, že sa vám budú tieto slová páčiť. Sú dokonalou bodkou za týmto ekopracím príspevkom.

Svet Tierra Verde

Veríme, že svet v ktorom žijeme, si tvoríme sami svojimi každodennými skutkami a rozhodnutiami. Každé dnešné rozhodnutie, každý čin je voľbou toho, ako chceme, aby náš svet vyzeral zajtra. Sloboda voľby je zároveň aj prejavom zodpovednosti k sebe samým i k svetu okolo nás. Našou istotou je vedomie, že vždy existuje alternatíva. Naším cieľom je (znovu)objavovať, vyvíjať, vyrábať a ponúkať výrobky dennej potreby s čo najmenším negatívnym dopadom na zdravie, životné prostredie a zároveň s čo najlepším vplyvom na človeka, spoločnosť a Planétu.

Ľudia z Tierra Verde

Lúčim sa s vami so želaním uspokojivého ekoprania,

Nojka Púpavová 😊

PS: Mini kurz EKOPRANIA:   https://www.youtube.com/watch?v=b4lHWCn3gB4

 

Scroll to Top